به نام خدا
اخبار سرماخوردگی:با گیاهان دارویی به جنگ آنفلوآنزا برویم |

اخبار سرماخوردگی:با گیاهان دارویی به جنگ آنفلوآنزا برویم

اخبار سرماخوردگی:با گیاهان دارویی به جنگ آنفلوآنزا برویم

آرام آرام فصل سرما و شیوع آنفلوآنزا فرارسیده است، در فصل سرما و به خصوص در شرایطى نظیر امسال که آلودگى هوا در وضعیت نامطلوبى است، آمار شیوع بیمارى هاى فصلى مانند سرماخوردگى، آنفلوآنزا و همچنین انواع بیمارى هاى ریوى و تنفسى چندین برابر یک زمستان معمولى اعلام شده است

به گزارش قدس آنلاین به نقل از ایسنا، این روزها بازار مصرف و استفاده از گیاهان دارویی برای برطرف نمودن سرماخوردگی داغ است و این مسئله نشان می دهد علی‌رغم درمان کندتر این قبیل گیاهان،عده اى از افراد به دلیل توجه بیشتر به موضوع سلامتى، این نوع درمان را به ضررهاى جانبى حاصل از داروهاى شیمیایى ترجیح داده اند و این گامى مهم در جهت زندگى سالم محسوب مى شود.

 

“ایرانمنش” متخصص طب سنتی به ایسنا می‌گوید: گیاهان دارویی از ارزش و اهمیت خاصی در تأمین بهداشت و سلامتی جوامع هم به لحاظ درمان و هم پیشگیری از بیماریها برخوردار بوده و هستند.

 

وی می‌گوید: اثر بخشی گیاهان دارویی بر هیچ کسی پوشیده نیست اما استفاده از داروهای گیاهی و طبیعی دیدگاهی است که امروزه در درمان و حفظ سلامتی تاکید بسیاری بر آن است، استفاده از داروهای گیاهی به لحاظ ارزانی و در دسترس بودن و آسانی مصرف در جهان و خصوصا کشورهای در حال توسعه رو به گسترش و زیاد شدن است ، از طرفی نیز عوارض جانبی بسیار زیاد داروهای شیمیایی و گرانی آن ها موجب گرایش مجدد مردم به طب گیاهی شده است .

 

این متخصص طب سنتی و گیاهان دارویی می‌افزاید: متاسفانه اغلب مردم به محض بروز علائم سرماخوردگى در بدنشان به خود درمانى می پردازند و با مصرف آنتى بیوتیک به سرعت بخشیدن روند بهبودى بیمارى شان امیدوارند اما ای کاش استفاده از داروهای گیاهی و دم نوش های گیاهی را در برنامه دارویی خود قرار می دادند تا شاهد نقش معجزه آسای دمنوش‌های گیاهای در درمان بیماری هایشان باشند .

 

ایرانمنش می‌گوید: خیلی از بیمارهای کوچک مثل سرما خوردگی نیاز خاصی به درمان ندارد ، کافی است بدن را کمک کنیم که برای مقابله با بیماری مقاوم شود ، یکی از روش های خوب برای مهار سرما خوردگی مصرف جوشانده بابونه به همراه ویتامین C است چرا که با مصرف ویتامین C می توانیم درمان سرماخوردگی را تسهیل نموده و از ایجاد مجدد ان پیشگیری نمایم، ویتامین C ویتامین جاودانگی است .

 

وی ادامه می‌دهد: ویتامین C بر کاهش سرفه، عطسه و دیگر علائم سرماخوردگى که در ریه وجود دارند نیز تأثیر گذار است، ویتامینC در بدن به عنوان یک رفتگر و پاک کننده مواد مضر عمل مى کند و ویروس‌هاى سرماخوردگى نیز از جمله همان مواد هستند .

 

ایرانمنش با بیان اینکه ویتامین C به میزان حدود ۱۰ درصد از تعداد روزهاى علائم دار سرماخوردگى مى کاهد، می‌افزاید: منظور از مصرف ویتامین C تنها استفاده از قرص هاى شیمیایى آن نیست بلکه میوه جات و سبزیجات و انواع مرکبات، منابع خوبى براى این ویتامین محسوب مى شوند.

 

وی می‌گوید:انواع دمنوش‌ها مانند دمنوش آویشن، نعنا، پونه، شوید وعسل جهت پیشگیری و درمان سرماخوردگی و مصرف روزانه یک لیوان از این دمنوش برای جلوگیری از سرماخوردگی توصیه می‌شود.

 

این متخصص طب سنتی در مورد بُخور دادن نیز می‌گوید: از جمله رایج ترین اقدامات به هنگام بروز سرماخوردگى و مشکلات ناشى از آن مانند گرفتگى و خشکى مخاط بینى، سرفه و بُخور دادن… است، از آنجا که منابع گرمازا به خصوص از نوع متمرکز آن مانند شومینه و بخارى، هوا را خشک مى کنند، با کاربرد این لوازم، این مشکلات نیز افزایش مى یابند ، لذا همواره رطوبت مورد نیاز در اتاق را با قرار دادن کاسه یا کترى پُر از آب بر روى اجاق گاز یا بخارى و همچنین ریختن اندکى محلول اکالیپتوس در آن تامین کنید و یا اگر دستگاه بُخور دارید، به وسیله ی آن هواى موجود را مرطوب کنید.

 

ایرانمنش می‌گوید: بهتر است بیمار با ریختن مقداری محلول اکالیپتوس در ظرف آب جوش، بُخور دهد، به این شکل که با انداختن حوله اى بر روى سرش، صورت خود را بالای ظرف حاوی مواد بُخور بگیرد و تا حد امکان تنفس هاى عمیق انجام دهد تا بخارهای آب و هواى گرم، بیشتر و به طور مستقیم وارد مجارى تنفسى او شود سپس در پایان، حوله را بر روى صورت خود کشیده و تا پایان خشک شدن رطوبت و عرق موجود در سر و صورتش، حوله را به همان شکل نگه دارد و به فضاى سرد وارد نشود.

 

وی می‌افزاید: البته علاوه بر گیاه اکالیپتوس، گیاهان دارویى دیگرى نیز وجود دارند که بُخور دادن آنها نیز در روند بهبودى این بیمارى بسیار تاثیرگذار است که از آن جمله می توان به گیاهانی همچون آویشن و گل بنفشه ، ریحان و پونه خشک ، مخلوط پر سیاوشان، آویشن و ریحان اشاره کرد که البته جوشانده این مخلوط را نیز به صورت خوراکى مى توان استفاده کرد.

 

ایرانمنش می‌گوید: پر سیاوشون تسکین‌دهنده دردهای سینه است همچنین این گیاه خلط‌آور، ضدسرفه و بهبود‌دهنده علائم سرماخوردگی است که می‌توان یک تا دو گرم از این گیاه را در روز با یک لیوان آب جوش دم و همراه با کمی عسل مصرف نمود .

 

وی با بیان اینکه استفاده داروهای گیاهی با عسل تأثیر بیشتری دارد ، می‌گوید: آنتی‌اکسیدان فراوانی در عسل وجود دارد و براى کاهش سرفه و گلودرد و همچنین در برخى مواقع جهت جلوگیرى از گسترش سرماخوردگى، استفاده روزى چندبار یک لیوان آب جوشیده داغ و یک قاشق غذاخورى عسل و چند قطره آب لیموترش تازه توصیه می شود .

 

ایرانمنش می‌گوید: براى از بین بردن خارش گلو، مکیدن چند عدد میخک بسیار مفید است و در این بین خیساندن انجیر و هلو برای رفع سرفه خشک در این فصل بسیار توصیه می‌شود.

 

وی در خصوص تاثیر گیاه و دم نوش گل گاوزبان در بهبود سرماخوردگی می‌گوید: گیاه گل گاوزبان ضدسرفه، خلط آور و معرق است، اغلب افراد گل گاوزبان را به جهت تاثیرات آرام بخشى و تقویت کنندگی قلب آن مى شناسند، حال آنکه این ها خواص فرعى این گیاه محسوب شده و بیشترین خاصیت این گیاه بر روى سرماخوردگى است.

 

ایرانمنش می‌گوید: مصارف دارویی این گیاه به صورت محلی بدین صورت است که گل های آبی این گیاه را خشک کرده و دم کرده آن را مورد استفاده قرار می دهند. در سرماخوردگی به عنوان معرق و کاهش دهنده فشار خون مورد استفاده قرار می گیرد ، این گیاه خاصیت آرام بخشی نیز دارد.

 

این متخصص طب سنتی ادامه می‌دهد: آویشن نیز دارای خاصیت آنتی‌بیوتیکی بسیار زیادی بوده و خلط‌آور است و بابونه نیز سیستم ایمنی بدن را بشدت تقویت می‌کند؛ بر همین اساس مصرف این جوشانده در بهبود وضعیت بیماری سرماخوردگی بسیار موثر است .

 

ایرانمنش می‌گوید: داروی گیاهی سرخارگل در طب جدید گیاه درمانی با تقویت سیستم ایمنی بدن می تواند از بروز سرماخوردگی پیشگیری کند و دوره بیماری و شدت علایم را کاهش دهد.

 

وی با اشاره به خواص عناب موجود در داروهای گیاهی سرماخوردگی می‌گوید: عناب، ضدعفونی کننده بوده و خروج اخلاط دستگاه تنفسی را راحت تر می کند؛ این گیاه دارویی دارای خواص نرم کننده سینه و ضد سرفه است.

 

ایرانمنش با بیان اینکه مصرف مداوم چای پونه و چای بابونه در فصل زمستان قدرت سیستم ایمنی را افزایش می‌دهد،می‌افزاید: حتی برای بخور دادن می‌توانید بابونه، بومادران، آویشن و شوید را بجوشانید و استفاده کنید و چوب میخک هم یک بخور فوق‌العاده است، زیرا بسیار معطر است و باعث باز شدن مجاری تنفسی می‌شود.

 

شاید شماهم پس از بهبود سرماخوردگی همچنان از سرفه رنج می‌برید، این متخصص طب سنتی در خصوص درمان سرفه مزمن با استفاده از گیاهان دارویی به ایسنا می‌گوید:استفاده از ریشه گیاه ختمی به عنوان داروی گیاهی برای درمان سرماخوردگی، گلودرد ، سرفه های مزمن و دیگر مشکلات تنفسی سابقه‌ای چند هزار ساله دارد که این خاصیت درمانی فوق‌العاده حاصل لعاب زیادی است که از خیس کردن گلبرگ‌ها و ریشه‌ این گیاه به دست می‌آید .

 

وی می‌گوید: گل ختمی گیاهی با طبع سرد است که اثرات ضدالتهابی و ضدسرفه قوی دارد و نوشیدن جوشانده گل ختمی به دلیل داشتن ترکیبات موسیلاژی و نرم کننده می تواند برای درمان سرفه های خشک و مزمن مفید باشد.

 

وی ادامه می‌دهد:علاقمندان به گیاه درمانی باید گیاهان مورد نظر را حتماً از عرضه کنندگان مطمئن تهیه و مصرف کنند چراکه در غیر اینصورت ممکن است گیاهان تهیه شده به طور صحیح برداشت محصول، خشک، انبار و نگهداری نشده باشد و بنابراین مصرف این نوع گیاهان به هیچ وجه اثر درمانی مطلوب حاصل نخواهد شد.

 

ایرانمنش می‌گوید:ضروری ترین عامل در اطمینان از کیفیت دارویی یک گیاه انتخاب صحیح گیاه مورد استفاده است چراکه بی دقتی در جمع آوری ، انبارداری می تواند منجر به جایگزینی غیر عمدی یا آلودگی یک گیاه با گیاه دیگر بشود و به علت در دسترس نبودن یک گونه خاص از گیاه که به طور معمول استفاده می شود این گیاه با گونه ای از آن گیاه جایگزین شود .

 

وی می‌گوید: داروی گیاهی باید به مقدار صحیح و معین مصرف شود نه زیادتر و نه کمتر، اگر بیشتر از اندازه مصرف بشود ممکن است باعث بروز عوارض جانبی بسیار جدی بشود و اگر هم کمتر از اندازه مصرف بشود ممکن است اصلا اثر نداشته باشد

 

 

http://daroughaza.com/view-20908.html