به نام خدا
شیوه جالب درمان سرطان کلیه |

شیوه جالب درمان سرطان کلیه

شیوه جالب درمان سرطان کلیه

ترکیب رنگ‌ سبز درخشان، دانش رباتیک و دوربین سه‌بعدی، جراحان را قادر به حذف دقیق تومورهای کلیه کرده است.

در این فرآیند که اکنون در امریکا در حال انجام بوده، بیماران مبتلا به سرطان کلیه، دیگر تمامی این عضو را از دست نخواهند داد.

تشخیص و مکانیابی چنین تومورهایی بی‌نهایت دشوار است، اما در مبارزه فناوری پیشرفته علیه سرطان، این رنگ به شفاف سازی بافت سالم پرداخته، در حالیکه بازوهای رباتیک مجهز به دوربین با تفکیک‌پذیری بالا، نواحی سرطانی را حذف می‌کنند.

این رویکرد که برای نخستین بار در بیمارستان سنت‌جورج انگلستان عملی شد، مقرون‌به‌صرفه‌ بوده و به جراحان امکان حفظ حداکثری کارکردهای کلیه و همچنین حذف تمام بافتهای بدخیم را می‌دهد.

این در حالی است که شکار بسیاری از تومورها با چشم غیرمسلح ممکن نیست و جراحان در زمانحاضر به اسکن‌ و آزمایش خون و بافت برای تشخیص آنها متکی هستند. با این حال، این شیوه برای رصد کل سرطان کارآمد نبوده، از این رو، روش رنگ جدید بعنوان شیوه‌ای حیاتی مطرح شده است.

 پیش‌تر از رنگ برای تشخیص سرطان‌های چشم و کبد استفاده شده بود.

پروفسور کریس آندروسن از بیمارستان سنت‌جورج که شیوه جدید موسوم به «Firefly» را در انگلستان اجرا کرد، حین استفاده از این فناوری از ربات «داوینچی» برای انجام جراحی بهره برد.

این ربات شامل ابزار مینیاتوری است که در درون برش‌های کوچک قرار داده می‌شوند و فرآیند عمل از راه دور، توسط جراح و با استفاده از تصویر بزرگنمایی‌شده اجرایی می‌شود.

بک پزشک متخصص درست پیش از جراحی، رنگ موسوم به «سبز ایندوسیانین» را به کلیه تزریق می‌کند و حدود یک دقیقه طول می‌کشد تا این رنگ وارد عضو شود.

زمانی که بیمار تحت بیهوشی عمومی است، برش‌های کوچکی در کلیه با استفاده از بازوهای رباتیک ایجاد می‌شوند.

دوربین موجود بر روی این بازوها مجهز به نور فلورسنت است، به طوری که رنگ به وضوح در بافت و شریان‌های خونی می‌درخشد.

جراح، رگ خونی تغذیه‌کننده تومور سرطانی را پیدا کرده و رگ و همچنین تومور را حذف می‌کند.

تعدادی از جراحان هنگام مواجهه با تومورهای کلیه، تمامی این اندام را حذف می‌کنند تا شانس گسترش این بیماری را کاهش دهند، اما فرآیند جدید آنها را از این امر بازمی‌دارد.

 

 

http://daroughaza.com/view-21308.html