به نام خدا
وزن ایده آل |

وزن ایده آل

وزن ایده آل

کاهش وزن و لاغری رؤیای دست نیافتنی خیلی از کسانی است که برای رهایی از این مشکل به هر روش و توصیه ای متوسل می شوند و رنج رژیم های طاقت فرسا و مضر را در آرزوی رسیدن به وزن ایده ال خود تحمل می کنند. ولی اغلب بعد از یکی دو هفته، رژیم خود را رها کرده و به روش های دیگری روی می آورند. در این میان تنها چیزی که اهمیت ندارد سلامتی و عوارض وحشتناک ناشی از برخی از رژیم های کاهش وزن است. اما به راستی بهترین راه برای کاهش وزن کدام است؟

*تصمیم بگیرید و برای خود یک هدف مشخص در نظر بگیرید. قبل از هر کاری، هدف خود را از رژیم گرفتن و کاهش وزن را مشخص کنید و سعی کنید برای رسیدن به این هدف به دنبال انگیزه و محرک باشید. مثلاً همیشه مزایای وزن ایده آل، سلامتی و با نشاط بودن ناشی از آن را به خود گوشزد کنید و با تعیین یک هدف واقع گرایانه و دست یافتنی برای رسیدن به آن تلاش کنید.

* از رژیم های طاقت فرسا استفاده نکنید. فراموش نکنید که کاهش وزن به زمان نیاز دارد و معمولاً کسانی که در ابتدای راه با رژیم های سخت و بسیار شدید سعی در کاهش وزن دارند، بلافاصله خسته شده، رژیم خود را رها کرده و شیوه قبلی را در پیش می گیرند. در این صورت، هر بار شروع مجدد این فرآیند مشکل تر از قبل خواهد بود؛ زیرا در این فرآیند سوخت و ساز فرد مختل می شود و فرد از وزن قبلی خود چاق تر می شود.

* هر روز خود را وزن نکنید. کسانی که هر روز خود را وزن می کنند، بعد از این که می بینند وزنشان هیچ تغییری نکرده، دچار نوعی یأس و دلسردی می شوند. هیچ گاه اهمیت عنصر زمان را فراموش نکنید. بهترین حالت کاهش وزن حداکثر نیم الی یک کیلو در هفته است. بنابر این به جای این که هر روز خود را وزن کنید، هفته ای یک بار دو هفته یک بار این کار را انجام بدهید.

* در میان اعضای خانواده یا دوستان خود کسی را به عنوان پشتیبان و حامی خود انتخاب کنید. این فرد علاوه بر این که می تواند از نظر روحی مشوق خوبی برای شما باشد، به طور عملی نیز می تواند به شما کمک کند. به عنوان مثال شاید پیاده روی یا ورزش برای شما امری دشوار به حساب بیاید، اما همراهی با یک دوست می تواند این عمل را برای شما مطلوب و دلپذیر کند.

* سعی کنید در انتخاب مواد غذایی و تهیه غذا، کمی سلیقه و ابتکار به خرج دهید. شما می توانید خیلی از مواد غذایی را با انواع ساده تر و سالم تر جایگزین کنید. مثلاًً به هنگام طبخ ماکارونی به جای گوشت قرمز از سبزیجاتی نظیر قارچ یا کلم استفاده کنید و یا این که به جای سس مایونز چرب از مخلوط ماست و آبلیمو استفاده کنید. در ضمن تغییر شیوه پخت غذا نیز می تواند کمک شایانی به فرآیند کاهش وزن بکند. به عنوان مثال، به جای سرخ کردن مواد غذایی از روش هایی نظیر بخارپز کردن یا کبابی کردن گوشت و ماهی استفاده کنید.

* تعداد وعده های غذایی خود را افزایش داده و در همان حال حجم غذای مصرفی در هر وعده را کاهش دهید. مصرف روزانه حداقل ۳ وعده و حداکثر (۳ وعده کامل و ۲ میان وعده) را فراموش نکنید.

* اگر می خواهید رژیم بگیرید، از یک رژیم متنوع، کامل و متعادل استفاده کنید و هیچ ماده غذایی را از برنامه غذایی خود حذف نکنید. زیرا عدم خوردن مواد غذایی مورد علاقه سبب ایجاد نوعی عطش در فرد می شود و بعد از یک مدت زمان بسیار کوتاه فرد با شکستن رژیم خود به مصرف بیش از اندازه این مواد روی می آورد. مثلاً اگر شما شکلات دوست دارید، نمی توانید آن را به یک باره از رژیم غذایی خود حذف کنید، اما می توانید مصرف آن را کم کم کاهش داده و به حد تعادل برسانید.

* به هنگام غذا خوردن از بشقاب های کوچک استفاده کنید. زیرا همان حجم غذای همیشگی یا مقدار کمتری از آن در یک بشقاب کوچک، زیاد به نظر می رسد و فرد احساس می کند یک پرس کامل غذا را مصرف کرده است.

* همواره عمل «خوردن» را بر سر میز غذا خوری انجام دهید، حتی اگر می خواهید یک لیوان چای بنوشید. زیرا بعضی افراد در طول روز و خارج از وعده غذای اصلی، همواره در حال خوردن هستند. اما از آن جایی که این کار را در حین انجام کارهای دیگر مثل تماشای تلویزیون یا مطالعه کردن انجام می دهند، هیچ توجهی به این عمل نمی کنند و این خوردن های مکرر را جزو وعده های غذای اصلی و معمول به حساب نمی آورند. اما عمل خوردن بر سر میز غذا خوری یا سفره همواره توجه انسان را به این فعل معطوف می کند.

* یکی از مهم ترین دلایل افزایش وزن انسان امروزی نفوذ مدرنیته وسایل مدرن به درون زندگی انسان است. همیشه به دنبال راهی برای فعال تر بودن باشید. سعی کنید به جای آسانسور از پله استفاده کنید یا ماشین خود را کمی دورتر از محل کار خود پارک کنید تا مجبور شوید روزانه حداقل چند دقیقه پیاده روی کنید.

* مشکلات گوارشی و مشکلات مربوط به هضم غذا از جمله مهم ترین و اصلی ترین دلایل اضافه وزن هستند. برای جلوگیری از یبوست مصرف فیبر(سالاد، میوه و سبزیجات) را افزایش دهید، در حال نشسته غذا بخورید و غذا را کاملاً بجوید.

* ورزش کردن را فراموش نکنید. هر یک ساعت ورزش در حدود ۳۰۰ کالری می سوزاند، به علاوه تا چندین ساعت بعد از انجام حرکات ورزشی، سرعت سوخت و ساز افزایش می یابد. بهترین و کم هزینه ترین ورزش پیاده روی است. برای شروع مدت زمان کوتاه و فواصل کمتری را انتخاب کنید و به تدریج بر فعالیت خود بیفزاید.

* و باز هم یک توصیه همیشگی و قدیمی: آب بنوشید. آب فرایند هضم و جذب غذا را تسهیل می کند. در همین حال کمبود آب سبب می شود بدن به جای سوزندان چربی ها جهت تأمین آب مورد نیاز خود آنها را ذخیره کند. به همین دلیل مصرف آب می تواند نقش مهمی در موفقیت شما داشته باشد. زیرا آب سبب می شود چربی ها در فرآیند متابولیسم شرکت کرده و در نتیجه فرآیند کاهش وزن با سرعت بیشتری صورت بگیرد.

 

 

http://www.pezeshkaddress.com/content-12.html