به نام خدا
کمبود آهن برابر با کاهش ضریب هوشی |

کمبود آهن برابر با کاهش ضریب هوشی

کمبود آهن برابر با کاهش ضریب هوشی

شروع به موقع قطره آهن (زمانی‌که وزن شیرخوار دو برابر وزن موقع تولد می‌شود) و تغذیه غذاهای جامد پروتئنی بر طبق دستوالعمل‌های بهداشتی، باعث کاهش شیوع کم خونی و فقر آهن در این دوره سنی می‌شود.

کمبود آهن منجر به کاهش جبران ناپذیر ضریب هوشی و کم‌خونی ناشی از فقر آهن در دوره کودکی و تحصیلی، باعث بی‌قراری، عدم تمرکز و افت تحصیلی می‌شود.

دبیر علمی ششمین کنگره سراسری خون و سرطان کودکان ایران، با اعلام این نکته گفت: شروع به موقع قطره آهن (زمانی‌که وزن شیرخوار دو برابر وزن موقع تولد می‌شود) و تغذیه غذاهای جامد پروتئنی بر طبق دستوالعمل‌های بهداشتی، باعث کاهش شیوع کم خونی و فقر آهن در این دوره سنی می‌شود.

بیژن کیخایی ادامه داد: کمبود آهن عمدتا در دوره شیرخوارگی، زنان باردار، نوجوانان و جوانان دیده می‌شود که علایم آن در سنین مختلف متفاوت است. در دوره شیرخوارگی عمدتا بصورت بیقراری، تحریک‌پذیری، گریه‌های بی مورد، عدم رشد کافی و تمایل به خوردن خاک (مصرف مهر نماز)، گچ دیوار است.

وی افزود: آهن نقش مهمی در حیات انسان دارد و اکسیژن در جریان سوخت‌و‌ساز بدن توسط آهن موجود در هموگلوبین جابجا می‌شود که شایعترین علت کم خونی در انسان کمبود آهن است.

کیخیایی در ادامه عنوان کرد: کم خونی در زنان باردار نیز باعث نارسی نوزاد و رشد ناکافی نوزاد می‌شود. زنان باردار کم خون، ویار به‌صورت مصرف بی‌رویه یخ و خاک دارند و ریزش مو، شکنندگی ناخن‌ها، زخم‌های گوشه لب‌ها، خستگی، رنگ پریدگی و تنگی نفس نیز در آنها بیشتر دیده می‌شود.

دبیر علمی ششمین کنگره سراسری خون و سرطان کودکان ایران تاکید کرد: دانش آموزان دارای اضافه وزن و چاق به دلیل مصرف بیش از حد کربوهیدرات‌ها، تنقلات و غذاهای آماده و مصرف کمتر پروتئین‌ها، بیشتر مستعد کم خونی و فقر آهن هستند.عدم تمایل به انجام فعالیت های ورزشی و اتلاف مستمر وقت در تماشای تلویزیون و بازی‌های کامپیوتری و تنقلات باعث چاقی و کم خونی می‌شود و کاهش آهن در دانش‌آموزان باعث کاهش تمرکز و افت تحصیلی بخصوص در دروس ریاضی می‌شود.

 

 

pezeshkaddress.com